Ինչպէս թաղականութիւններու պարագային, Էսաեան Սանուց Միութենէ ներս ալ նախորդ շրջանի վարչութեան դէմ դատ բացած են։ Միութեան հինգ անդամներ առարկած են 3 Մայիս 2023-ի ընտրութենէն առաջ անդամացանկերու այժմէականացումը չիրականացնելու մեղադրանքով։
Դատարանը 29 Յունուարի նիստին միջանկեալ որոշում կայացուց, պահանջելով 3 Մայիս 2023-ին կայացած ընդհանուր ժողովի օրինականութեան հաստատումը։
Այս որոշումէն ետք միութեան վարչութիւնը ընկերային ցանցերու իր հաշիւներէն լուսաբանութիւն մը հրապարակեց եւ ըսաւ թէ հասարակութեան կոչ ուղղած են անդամակցութիւններու այժմէականացման համար։ Արդէն խնդիրը ճիշդ ալ այս կէտին է որ կը ծագի, քանի որ անցեալին վարչութեան մաս կազմած Սոնա Մենթեշէ, Թալին Փափազեան, Մարի Աքպաշ, Թալին Աշչը եւ Լեռնա Փափազեան ճիշդ ալ այդ կոչին ընդառաջելով պահանջած են իրենց անդամակցութեան վերահաստատումը։ Սակայն այս պահանջը չէ իրականացած եւ անոնք չեն կրցած մասնակցիլ 3 Մայիս 2023-ի ընտրութեան։
Այժմ կը սպասուի դատարանի նշանակած մասնագէտներու հետազօտութիւններուն եւ ապա պարտաստուելիք տեղեկագրին։